Co to jest lustraż?

LUSTRAŻ jest formą dekoracji ściennej wykonanej ręcznie z odłamków lustra i potłuczonego malowanego szkła.

Tworzenie lustrażu: Inspiracja i założenia

Nazwa powstała z połączenia wyrazów „lustro” i „witraż”, głównie ze względu na podobieństwo tworzenia obu dekoracji. Należy wspomnieć o dwóch podstawowych różnicach. W lustrażu jest brak ołowianych ramek, w które w przypadku witrażu są wstawione poszczególne jego fragmenty. Kluczowa jednak różnica dotyczy przejrzystości dekoracji, a co za tym idzie użytego materiału. Witraż jest ozdobą, która przepuszcza światło, ponieważ jest wykonany z kawałków kolorowego szkła malowanego przeźroczystymi farbami.

Nowy trend w dekoracji ściennej: kompozycja z luster

lustraz-fuga-wypelnia-przestrzen-pomiedzy-lustrami
w lustrażach przestrzeń pomiędzy lustrami
wypełnia fuga

Lustraż tworzą fragmenty lustra i malowanego szkła tzw. lacobel, które odbijają promienie słoneczne. Jego części spajają w jedno nie ołowiane ramki, a fuga. Rama jest drewniana lub aluminiowa i otula wkoło całą kompozycję. Dotychczasowo powstałe lustraże charakteryzują raczej stonowane kolory, ale jak już kiedyś wspominałam przedstawiając Państwu kosmiczną abstrakcję, kolorem fugi można uatrakcyjnić dekorację i nadać jej tym samym nowy wymiar. Najpiękniejsza w sztuce jest zabawa i możliwość eksperymentowania z nią, a cały koncept lustraży wciąż dynamicznie się rozrasta. Powstało już kilka lustraży z wykorzystaniem lustra złotego, m.in. Dama w kapeluszu, Złociste motyle, obraz z liśćmi gingko biloba czy czarno-złoty obraz z luster. Pojawił się też niebieski kolor lustra w pracy zatytułowanej dwa niebieskie motyle oraz niebieskie wody w pracy dwumasztowy żaglowiec. Lustra w odcieniu bieli, czerni, brązu czy lustro grafitowe to zaledwie początek. 

Harmonijne połączenie dekoracji i funkcjonalności lustraży

Lustraże to przede wszystkim kompozycja dekoracyjna, która, dzięki użyciu większych kawałków lustra, może mieć również charakter użytkowy, tak jak przypadku czarnego koła. Odpowiednio dobrana aluminiowa rama otwiera im drogę także do pomieszczeń o zwiększonej wilgotności, takich jak łazienki czy pokoje kąpielowe. 

lustraż w łazience

Lustraż w łazience dekoracja z luster

Rozwój lustraży: nowe perspektywy sztuki dekoracyjnej

Lustraże są w sztuce oraz dekoratorstwie czymś zupełnie nowym. Nowość rozpala ciekawość, mamy więc nadzieję że udało nam się Państwo zaciekawić. Koncept lustraży kusi obietnicą nieograniczonych możliwości, potencjałem narodzin nowych wizji i to zarówno przed nami jak i przed Państwem. Idea lustraży wykiełkowała jako obrazy z luster ale wciąż dynamicznie się rozrasta. W planach mamy realizację kolejnych projektów, między innymi lustraży ściennych pokrywających bezpośrednio całą ścianę, czy też luster trójwymiarowych 3D. Jesteśmy także otwarci na Państwa pomysły. Dzisiaj lustraże to forma dekoracji ściennej, którą najlepiej opisuje definicja zamieszczona powyżej.

ale…
Kto wie co przyniesie jutro?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *